Samo u CAPITOL MEDICAL
VenaSeal procedura za lečenje proširenih vena na nogama
Proširene vene na nogama (venski varikoziteti) predstavljaju jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice. Radi se o neadekvatnoj funkciji venskih zalistaka koji omogućavaju da se venska krv umesto ka srcu, vraća u noge, što dovodi do povećanja pritiska u venama i njihovog sledstvenog proširenja. Postoje brojni uzroci ovog problema počevši od evolutivnih (uspravan stav čoveka), preko naslednih (znatno češća pojava bolesti u pojedinim porodicama), onih vezanih za profesije koje podrazumevaju dugo stajanju u mestu (frizeri, hirurzi…), ženski pol, trudnoću, gojaznost, fizičku neaktivnost. Iako se ne sme zanemariti ni estetski aspekat proširenih vena, naročito kod žena mlađe životne dobi, glavni problemi su funkcionalni a prate ih simptomi osećaja pritiska i težine u nogama uz znake otečenosti nogu i promena boje kože. Bolest je progresivnog karaktera od diskretno proširenih kapilara u vidu paukove mreže, preko vidljivih izvijuganih venskih varikoziteta pa sve do rane na potkolenici koja teško zarasta i lako se inficira (venski ulkus). Konzervativno lečenje podrazumeva poštedne mere, pojačanu fizičku aktivnost, nošenje elastičnih čarapa, lekove. Međutim, i pored navedenog, bolest često napreduje do nivoa kada se mora pristupiti invazivnom tretmanu.
Klasično hirurško zbrinjavanje ovih pacijenata, zbog svoje invazivnosti, danas gubi na značaju. Savremene edovaskularne procedure se mogu podeliti na one koje koriste toplotu i one koje koriste sklerozantna sredstva da bi se proširena vena zatvorila a krv preusmerila ka onim zdravim i problem tako trajno rešio.
Termičke procedure koje se danas sprovode su vezane za endovaskularnu primenu lasera ili radiofrekventne energije. Iako su manje invazivne od klasične hirurgije, one nose sa sobom mogućnost termičkog oštećenja nerava koji se nalaze u blizini vena. Takođe, zbog bolnosti, zahtevaju primenu anestetika duž vene kroz više ubodnih tačaka, kao i nošenje elastičnih čarapa nakon procedure izvesno vreme.
Najnoviji VenaSeal metod endovaskularnog lečenja venskih varikoziteta, koji se u Evropi i Srbiji primenjuje u poslednjih nekoliko godina, podrazumeva trajno zatvaranje vene aplikovanjem male količine medicinskog lepka (N-butilcijanoakrilat) putem katetera koji se plasira u venu i vrši serija ubrizgavanja malih količina medicinskog lepka uz laganu kompresiju duž čitave vene koja se trenutno zatvara. Čitava procedura se izvodi pod kontrolom ultrazvuka i, osim jednog potkožnog uboda malom iglom pri davanju lokalne anestezije, potpuno je bezbolna bez mogućnosti oštećenja okolnih nerava. Uspešnost procedure je izuzetno velika i, prema studijama, iznosi 98,9% što je čini neprikosnovenom. Čitava intervencija traje oko pola sata. Pacijent je sve vreme svestan a nakon procedure odmah pokretan sa mogućnošću trenutnog povratka svojim dnevnim i poslovnim aktivnostima. Na ubodnom mestu ostaje flaster koji se skida nakon 2 dana. S obzirom da se čitava intervencija sprovodi kroz otvor manji od 2 milimetra, ne ostavlja nikakav ožiljak. Čitav materijal je upakovan u sterilni set za jednokratnu upotrebu i može se koristiti samo kod jednog pacijenta bez mogućnosti resterilisanja materijala i svih negativnih posledica koje to sa sobom, potencijalno, nosi. Još jedna komparativna prednost ovog metoda je i to što pacijent nakon intervencije ne mora da nosi elastične čarape.
Od sada će se ove savremene intervencije obavljati i u Poliklinici Capitol Medical u Kragujevcu a sprovodiće ih tim koji predvodi Doc. dr Ivan Simić, interventni endovaskularni operator koji je sertifikovan za sprovođenje VenaSeal procedura.